Budowa domu - jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Budując dom korzystasz z wielu urządzeń elektrycznych. Energia potrzebna jest także np. do oświetlania placu. Czy można jakoś zaoszczędzić na tym etapie? Jak najbardziej! Podpowiemy, jak to zrobić.

Bez prądu trudno ruszyć z budową. Podczas prac korzysta się z tzw. prądu budowalnego, czyli za energię płaci się inną, najczęściej wyższą stawkę, niż za dostarczaną do gospodarstw domowych. Jednak przy odpowiednim wyborze sprzedawcy prądu, rachunki nie muszą przerażać.

Online – oszczędność czasu

Prąd budowlany oferuje większość firm energetycznych, oferty różnią się ceną netto i stawkami opłaty handlowej. Nad wyborem sprzedawcy energii warto zastanowić się już na etapie planowania inwestycji, bowiem prędzej czy później i tak trzeba będzie podłączyć się do sieci docelowej, więc najlepiej (taniej) zrobić to od razu. Przy zakładaniu licznika musimy podpisać umowę dystrybucyjną (z terenowym OSD) oraz umowę sprzedaży. Czasami OSD wymaga od nas przedstawienia umowy sprzedażowej w chwili podpisywania umowy dystrybucyjnej.

Warto wybrać takiego sprzedawcę, który gwarantuje niezmienność ceny w trakcie trwania umowy, jak np. „Po prostu energia”. Wiele firm proponuje niższe kwoty przez jakiś czas np. pół roku, a później ceny są dużo wyższe. Pamiętajmy, że o ile nie mamy wyboru dostawcy prądu, to sprzedawcę energii możemy sobie wybrać.

Budowa domu pochłania mnóstwo czasu, dlatego też warto wybrać takiego sprzedawcę prądu, który nie będzie wymagał wizyt u siebie w biurze, a wszystkie sprawy będzie można załatwić online. Tak właśnie działa „Po prostu energia” –załatwisz wszystko bez wychodzenia z domu, szybko i komfortowo. Bo przecież czas to też pieniądz.

Fot. Shutterstock

Moc na rachunku

Najczęściej prąd budowlany jest droższy niż dostarczany do indywidualnych gospodarstw domowych. Przed podpisaniem umowy warto skonsultować się z doświadczonym elektrykiem, który oceni, jakiej mocy prądu będziemy potrzebować podczas budowy (maszyny i narzędzia budowlane wykorzystują o wiele więcej energii niż standardowe urządzenia gospodarstwa domowego). Znajomość mocy jest potrzebna do ustalenia wysokości rachunków - składnik stały stawki sieciowej i stawka opłaty przejściowej są mnożone przez wybraną moc umowną.
Jedna stawka całą dobę.

Istnieją trzy podstawowe taryfy prądu budowlanego: jednostrefowa C11 i dwustrefowe - C12a i C12b. Pierwsza jest najpopularniejsza, bo przez całą dobę obowiązuje taka sama stawka za kilowatogodzinę (kWh). Dzięki temu nie musisz planować, kiedy będziesz wykonywać dane prace. Natomiast stawki za kWh w taryfie C12 są uzależnione od godzin (stref). To prawda, że płaci się wówczas za prąd mniej, ale np. taryfa C12b obejmuje wczesny poranek, południe lub noc, a raczej trudno wznosić dom nocą. Obliczono też, że aby opłacała się taryfa dwustrefowa, trzeba wykorzystywać minimum 30%-40% całego zużycia energii w godzinach, w których obowiązuje tańsza strefa. Warto przy tym wiedzieć, że nawet w trakcie budowy, w każdej chwili możesz zmienić sprzedawcę prądu na tańszego.

Zmień taryfę

Gdy budowa dobiegnie końca i uzyskasz dokumenty potwierdzające częściowe lub całkowite zakończenie prac budowlanych albo zezwalające na użytkowanie budynku, jak najszybciej zmień taryfę na G (dla gospodarstw domowych). Jest ona zdecydowanie tańsza.
Jeśli wybrałeś dobrego (taniego) sprzedawcę i budowa była zasilana z przyłącza docelowego, wystarczy tylko złożyć wniosek o zmianę taryfy. W przypadku tymczasowego przyłącza, zmiana taryfy wymaga przyłączenia do sieci i zamontowania docelowego przyłącza.

Partnerem akcji "Twoja Energia" jest Po Prostu Energia